Blog

Vertikutace

Zahradní traktory SECO jsou praktickými společníky po celý rok. Široká škála kvalitního příslušenství zajistí Vaší zahradě i ostatním pozemkům dokonalou péči. Zima je stále v plném proudu, ale sluníčko už se přeci jen přihlásí o slovo a začne pomalu ukazovat svoji sílu. Než svůj zahradní traktor osvobodíte od sněhových řetězů, frézy či radlice a začnete se shánět po jarním příslušenství k zahradnímu traktoru je fajn si připomenout, s jakou údržbou trávníku je vhodné každoročně začít. Ano, mnozí už vědí. Je to vertikutace.
SPRÁVNÁ VERTIKUTACE KROK ZA KROKEMPřed rokem jsme Vás podrobně informovali o tom, co to vlastně vertikutace je a proč je pro Vaši zahradu důležitá. Nyní Vás krok po kroku provedeme celým postupem.ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝMNež se pustíte do samotné údržby zahrady, zjistěte si co nejvíce informací. Můžete si např. odpovědět na otázky: Který zahradní stroj nebo příslušenství si k vertikutaci trávníku vyberete? Bude Vám stačit ruční vyčesávač a nebo si pořídíte nesený vertikutátor k Vašemu zahradnímu traktoru? Který z rotorů bude pro Vaši zahradu ideální -nožový s hlubším prořezem nebo pružinový, který lépe vyčesává? Se SECO traktory máte jedinečnou možnost sbírat vyčesanou travní hmotu současně s vertikutací.KDO SI POČKÁ,TEN SE DOČKÁ U vertikutace máme na mysli především vhodné počasí. Při nesprávně zvoleném termínu můžete totiž travní koberec poškodit. A kdy to tedy je? Záleží na oblasti, ve které žijete. Někdo, může začít s provzdušňováním trávníku už na konci března, jiný bude muset ještě měsíc počkat. Hlavní je, aby teplota již dále neklesla pod 8 °Ca půda nebyla podmáčená, ale POZOR, ani přeschlá! Zkrátka, až se Vám bude zdát, že se blíží ten správný čas, trávník poprvé posekejte a vyčkejte 1-2 dny. Budete tak mít ideálně připravenou plochu. Pokud by se počasí změnilo, není problém vertikutaci ještě odložit. MÉNĚ JE NĚKDY VÍCESprávná hloubka prořezu do půdy při vertikutaci je 2-5 mm. V této hloubce nože či pružiny vertikutátoru rozdrtí přebytečný mech, zbytky posečené i odumřelé trávy, plevel i travní drny, ale nepoškodí přitom kořeny porostu. I když se pomocí vertikutace dostává do půdy potřebný vzduch a světlo, nepleťte si ji s hloubkovým provzdušněním. NEDEJTE NA PRVNÍ DOJEMA je hotovo! Udělali jste všechno správně, počkali na vhodnou dobu, použili ideální stroj i hloubku prořezu a zbavili plochu odstraněných zbytků. Ale místo krásného trávníků zíráte na zdevastovanou plochu, která Vám připomíná bitevní pole. Tak co bylo špatně? NIC! Jen Váš trávník potřebuje ještě trochu lásky a péče. Po vertikutaci proto holá místa dosejte, celou plochu přihnojte a zavlažte.
POČKEJTE A UVIDÍTE! Již za několik dní se Vám tráva zazelená a než se nadějete, bude Váš trávník v plné síle. Nezapomeňte nám potom poslat jeho fotografii.