Blog

Jarní vertikutace má zelenou

Uteklo to jako voda a zase je tu čas povolat do zbraně vertikutátor! Ano, konec března je přesně tím správným obdobím, kdy je na čase provzdušnit trávník, vyčesat z něj přebytečné odumřelé části a nechat ho před létem trochu nadechnout. Pozor, pokud pocházíte z chladnějšího kraje, ještě chvíli vyčkejte. 

Co je vlastně vertikutace?

Vertikutace je zahradnická technika, která spočívá v odstranění mechu, plevelů a odumřelých rostlinných zbytků. Tato technika se provádí pomocí speciálního stroje zvaného vertikutátor, který má ostré nože, nebo háčky, které prořezávají (provzdušňují) půdu či vyčesávají a odstraňují nežádoucí materiál. Vertikutace zlepšuje průchod vzduchu, vody a živin do kořenů trávy a je tak velmi důležitá pro udržení zdravého trávníku 

S vertikutací vám pomůže volitelné příslušenství pod názvem vertikutátor SECO, který zakoupíte u našich prodejců a namontujete k zahradnímu traktoru Starjet nebo Goliath. Pracovní záběr vertikutátoru je 73 cm s nastavitelnou hloubkou prořezu 0-30 mm. Vybírat můžete ze dvou rotorů. Nožový proniká hlouběji do půdy a má za úkol ji jemně narušit a podpořit tak růst kořenového systému. Pružinový zase vyčeše a odstraní nežádoucí stařinu. Pokud máte traktor se sběrným košem  Starjet, můžete vyčesaný mech a ostatní odumřelou hmotu sbírat při práci rovnou do zásobníku. 

Ovládání vertikutátoru je velmi snadné, počítejte ale s časově náročnější montáží. Po připojení k zahradnímu traktoru budete mít k dispozici výšku žacího ústrojí v polohách 1-5 (polohy 6-7 nelze při vertikutaci využít). Díky širokému záběru nedoporučujeme používat vertikutátor na malých a velmi členitých pozemcích.  

Na závěr přidáváme pár pravidel jarní péče o trávník:

  • Vyčkejte na vhodné počasí, ať vertikutací trávník nepoškodíte. Ideální podmínky nastávají v případě, kdy již teplota několik dnů po sobě neklesne pod 10 °C.
  • Půda pozemku nesmí být podmáčená, ale ani zcela vyschlá.
  • Vertikutaci je ideální provést po první seči. Pokud z nějakého důvodu nestihnete, vyčkejte, až se vám bude zdát správný čas, trávník poprvé posekejte. 1-2 dny poté proveďte vertikutaci.
  • Správná hloubka prořezu půdy při vertikutaci je 2-5 mm. V případě, že potřebujete travnatou plochu při vertikutaci z nějakého důvodu porovnat, můžete nastavit hloubku vyšší
  • Po ošetření trávníku vertikutací několik dní počkejte. Následně dosejte holá místa, celou plochu přihnojte a zavlažte.

Za nějaký čas se budete těšit pohledem na krásně se zelenající hustý trávník. 

Tak s chutí do vertikutace.