Blog

Musím mít povinné ručení na zahradní traktor?

Povinné ručení na zahradní traktor nebylo doposud nutné, protože se zahradní traktory obvykle nepohybují po veřejných komunikacích. 

Nová legislativa (Zákon č. 30/2024 Sb.) ukládá, že je nutné povinné ručení uzavřít na zahradní traktor v případě, že jeho hmotnost převyšuje 25 kilogramů a maximální konstrukční rychlost přesahuje 14 kilometrů za hodinu, nebo jeho maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 kilometrů za hodinu při jakékoliv hmotnosti.

Traktory SECO hmotnost 25 kg vždy přesahují, ale maximální konstrukční rychlost vyšší než než 14 km za hodinu dosahuje pouze jeden model, a to SECO MP 122D. Zde tedy platí, pokud jste majitelem zahradního traktoru modelové řady Challenge, Starjet, Crossjet, nebo Goliath, nemusíte povinné ručení zřizovat!  

Naopak, majitelům modelu SECO MP 122D nově vzniká povinnost uzavřít povinné ručení na svůj traktor.

Existuje zde vyjímka pro stroje, které jsou používány na uzavřeném pozemku nepřístupném veřejnosti. Pro takto používané stroje povinné ručení není třeba uzavírat. Pokud se však budete pohybovat mimo takto definované prostory, protože například pojedete vyvézt posekanou trávu, musíte mít  povinné ručení uzavřené.

!!! Důležité upozornění !!!

Uzavření povinného ručení ve smyslu zákona č. 30/2024 Sb. vám automaticky neumožňuje provozovat zahradní traktor po veřejných pozemních komunikacích. Pokud byste chtěli tyto komunikace legálně využívat k přejezdům či pohybu, tak je nutné splnit další legislativní povinnost, a to znamená, že svůj zahradní traktor musíte vybavit homologovaným příslušenstvím zvaným „ SILNIČNÍ SADA“ , přihlástit ho ve smyslu zákona č. 56/2001 Sb. do registru motorových vozidel (vybavit technickým průkazem a SPZ) a uzavřít na něj povinné ručení.